Češi si půjčují stále víc, bankám už dluží přes 1,387 biliónu

Dluhy českých domácností se v druhé polovině letních prázdnin opět zvýšily. Ke konci srpna dlužily bankám přes 1,387 biliónu korun, což je o deset miliard více než v červenci. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o více než 87 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
Za růstem zadlužení domácností stojí podle Marka Richtera z poradenské společnosti PwC zejména hypoteční úvěry na bydlení. Sazby hypoték totiž v srpnu opět klesly a lidé mají stále zájem o investice do nemovitostí, i když zdražují.
„Vzhledem k stále nízké nezaměstnanosti a rostoucím mzdám lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i během celého letošního roku. V jeho závěru si navíc někteří z obav z nové regulace s pořízením nemovitosti ještě pospíší,“ uvedl Richter.
ČNB od října zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Banky už nebudou moci poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit pro výši hypotéky bude od října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna 2017 pak 90 procent.
Podíl nesplácených úvěrů je vyšší u firem
Ačkoli zadlužení domácností roste, mírně se snížil podíl úvěrů, kde mají lidé problémy se splácením.
„Rostoucí ekonomika a zvýšená výdělková schopnost a tedy lepší finanční situace firem i domácností se promítá do dalšího snižování podílů úvěrů v selhání. U domácností se tento podíl v srpnu snížil na 3,4 procenta ze srpnových 3,5 procenta, řekl ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
Firmy na konci srpna dlužily bankám zhruba 1,193 biliónu korun, proti červenci je to o zhruba čtyři miliardy korun více. Před rokem podniky bankám dlužily téměř 1,1 biliónu korun.
„U firemních úvěrů podíl úvěrů v selhání činil 5,1 procenta po červencových pěti procentech. V korporátním sektoru již tento podíl několik měsíců stagnuje. I to ukazuje na to, že jsou firmy a sektory, kde situace není tak růžová,” dodal Vejmělek.