Dobré slovo nestačí

15. 1. 2014

Když půjčujete peníze příbuzným nebo kamarádům, neriskujete jen, že přijdete o peníze. V sázce jsou i vaše dobré vztahy.
Častý problém půjček v rámci rodiny spočívá v tom, že se odehrávají pomocí ústní dohody. Ta je sice formou právního úkonu, ale u soudu se pak těžko prokazuje.
Pokud se jedná o větší částku, je vhodné využít i další zajišťovací instrumenty, například notářský zápis se svolením k vykonatelnosti či zástavní právo.
Než půjčíte někomu peníze, ujistěte se, zda má dotyčný půjčku opravdu z čeho splácet. Domluvte se na termínech a výši splátek.
Ujistěte se, zda má dotyčný nějaké zajištění pro případ, že by dostal do zdravotních problémů, a zvažte, jaké budou dopady jeho případných problémů na váš život.
Čím je objem půjčených peněz větší, tím obezřetnější bychom měli být. Úměrně s objemem financí se totiž zvyšují i tzv. transakční náklady, tedy náklady nutné na případnou poradu s právníkem, zajištění zástavy a podobně.
Berte v potaz účel půjčky. Pokud žadatel potřebuje peníze na věci spotřební povahy ( nájem, dovolená apod.), zřejmě neumí hospodařit s vlastními financemi a je pravděpodobné, že nebude schopen půjčku pravidelně splácet.