Domácnosti dluží 1,18 biliónu korun

3. 9. 2013

V červenci opět stouply dluhy tuzemských domácností u bank a finančních institucí. Proti červnu vzrostly o pět miliard na 1,183 biliónu korun. Informovala o tom Česká národní banka (ČNB).
Ve srovnání s loňským červencem pak zadlužení domácností vzrostlo o 45,1 miliardy korun.
Růst zadlužení českých domácností tvoří z největší části hypotéky, kterým historicky nejnižší sazby přejí. „Na druhou stranu opatrnost bank při jejich poskytování a již o něco větší zkušenost a vyzrálost českých domácností jsou určitou zárukou, že jde stále o poměrně bezpečné zadlužování, které má navíc charakter dlouhodobé investice,“ uvedl Petr Kříž ze společnosti PwC ČR. Jak připomněl, ve srovnání s vyspělejší západní Evropou je naše zadlužení stále poměrně nízké.

Zadlužení podniků klesá

Pokud jde o podniky, u nich se červencová zadluženost proti červnu snížila o 3,9 miliardy korun na 964,3 miliardy korun. V meziročním srovnání se jednalo o pokles o 409 miliónů korun.

Pohled na úvěrovou aktivitu u podniků by za poslední měsíce mohl naznačovat stagnaci. „Ve skutečnosti banky poměrně aktivně usilují o nové klienty z řad firem. Ty však mnohdy nesplňují přísné podmínky nebo se stále bojí se více zadlužit,“ doplnil Kříž.