Důchodci mají nejčastěji finanční problémy kvůli příbuzným

26. 7. 2013

Pro mnohé lidi, kteří mají sami problém získat úvěr, se pravidelný příjem starobního či invalidního důchodu starších příbuzných stává nejlepším řešením pro snadné získání půjčky. Senioři chtějí svým nejbližším pomoci, podlehnou prosbám a berou na sebe závazky, které pak ale často nejsou schopni zvládnout.
Rodina přestává platit, důchodci nezvládají
Senioři se dostávají do problémů především ve chvíli, kdy se rodina, pro kterou se zadlužili, přestane z různých důvodů o svoje dluhy starat a oni pak zůstanou na splátky úvěrů či půjček sami.
Nejzadluženější senioři jsou ve Středočeském kraji
Dluhy seniorů nejsou zanedbatelné. V současné době spravuje skupina KRUK dluhy více než dvou tisíc osob starších 65 let. Nejvíce zadlužených seniorů žije v Moravskoslezském kraji. Druhým v pořadí je Středočeský kraj s řádově stovkami zadlužených seniorů. Naopak nejméně zadluženým krajem je Plzeňský, kde starší lidé průměrně dluží 34 450 korun.
Průměrný dluh českého seniora je zhruba 47 200 korun. Kraje s nejvyšším počtem zadlužených seniorů jsou zároveň regiony s nejvyšším průměrným zadlužením. Senior z Moravskoslezského kraje má splatit v průměru 41 241 korun a ze Středočeského kraje 44 366 korun. Nejméně dlužících seniorů naopak žije v Karlovarském kraji, kde se průměrný dluh pohybuje na úrovni 43 560 korun.