Kolik dluží mladí Češi? Průměrně 28 700 korun

30. 8. 2013

Mladí lidé, kteří vstupují do dospělosti, se často přecení, protože přehnaně věří ve své finanční možnosti. Nerozumné pokusy o osamostatnění mohou ohrozit jejich příští finanční důvěryhodnost. Průměrné zadlužení ve věkové skupině od 18 do 24 let je kolem 28 700 korun. Nejčastěji se jedná o dluhy za nezaplacené telefonní účty.
Často kvůli nedostatku sebereflexe se mladí lidé dostávají nejprve do drobných finančních potíží, které často zametají pod koberec, jak se ale tyto záležitosti táhnou roky, začínají představovat vážný problém. Zajímavé je, že více jsou zadluženy mladé ženy – 30 600 Kč oproti 27 300 Kč u mužů. Nejvíce zadlužených mladých lidí má trvalý pobyt v Moravskoslezském kraji. Mladí lidé do 24 let nejčastěji dluží částku do 5 000 Kč (27,44 %) a částku mezi 5 000 – 10 000 Kč (35,84 %).
Češi mezi 18. a 24. rokem života dluží hlavně telefonním operátorům (42 %), nebankovním finančním institucím (15 %), bankám (10 %). Mladí lidé také často neplatí závazky vůči dodavatelům telekomunikačních služeb (poplatky za internet nebo televizi) a pojišťovnám.
Důsledky nezodpovědného přístupu ke splácení závazků mohou být dalekosáhlé. Kde nepomůže odpovědný přístup dlužníka, nastoupí soudy a případně exekuce. A co je nejpodstatnější – dluhy samovolně nemizí. Nesolidní dlužník může být i po letech zapsán do rejstříku dlužníků, přičemž tento záznam prakticky znemožňuje čerpat v budoucnu úvěr v bance nebo nakupovat na splátky. Domluva s věřitelem je tedy nejlepší řešení, které zajistí více klidu i v tíživé situaci a ochrání dlužníka před možnými nepříjemnými důsledky.