Lidé chtějí splácet do tří tisíc korun měsíčně

18. 6. 2013

Podle srovnávače finančních produktů Sfinance.cz Češi ani v době ekonomické nestability nepolevují ve sjednávání úvěrů. Přitom ale dbají na to, aby splácení neohrozilo jejich rodinný rozpočet. Průměrná výše měsíční splátky se tak u většiny žadatelů pohybuje mezi dvěma až třemi tisíci korunami, a to bez ohledu na výši úvěru.
„Nehledě na to, jak vysokou půjčku lidé potřebují, snaží se její délku nastavit tak, aby spláceli do 2500 korun měsíčně. Dokonce 20 procent našich klientů například volí splatnost půjček na čtyři roky, aby se dostali v průměru na splátku okolo dvou tisíc korun,“ uvedl Martin Špaček, produktový manažer serveru Sfinance.cz.

Jen za období od 1. dubna do 20. května letošního roku si klienti serveru zažádali o půjčky v celkové výši 228 miliónů korun. Průměrná výše půjčky se na jaře ustálila na hodnotě 85 820 korun se splatností více než čtyři roky (49,7 měsíce). Lidé si tak v průměru půjčují nižší částky než v lednu, kdy byla výše průměrné půjčky 110 tisíc korun.

Průměrná úroková míra přitom činí 25,9 %. Největší podíl lidí si půjčuje peníze na 48 měsíců (20 procent), respektive na 72 měsíců (19 procent). Podle serveru Sfinance.cz je průměrným žadatelem muž ve věku 37,5 roku.