Lidé státu půjčili 21 miliard, ČNB jim ale jejich investice znehodnotí

20. 11. 2013

Na skokovém oslabení koruny Českou národní bankou (ČNB), které má za cíl vyhnat inflaci na dvě procenta, prodělají všichni, kdo mají nějaké úspory v bankách, i držitelé spořicích státních dluhopisů. Ti se před několika dny ve velkém nechali ministerstvem financí (MF) nalákat na dvou až tříprocentní úročení státních cenných papírů.
Ve čtvrtek 7. listopadu, tedy přesně v den, kdy stát pro enormní zájem přestal předčasně přijímat objednávky na tyto dluhopisy, však přišla bankovní rada s devalvací koruny. Kvůli ní už ovšem začala zdražovat řada zboží a další bude brzy následovat, což výnosy ze spořicích dluhopisů znehodnotí.
„Načasování intervence je přinejmenším překvapivé. Přišlo totiž okamžitě po ukončení emise vánočních dluhopisů MF. Kvůli tomu dojde, zejména u tříletých dluhopisů, prakticky k vymazání výnosu,“ upozorňuje jednatel významného obchodníka s investičním zlatem MPM Invest Michal Sýkora.
Zatímco ministerstvo financí lidi namlsalo, že se vyplatí v příštích letech spořit, ČNB jim vzápětí fakticky vzkázala, aby šetřit přestali a vrhli se na utrácení.
Lidé už zaplatili dluhopisy za 21,3 miliardy
Lidé, obce a vybrané instituce přitom v rámci letošní vánoční emise koupili spořicí státní dluhopisy za více než 21,3 miliardy korun. MF muselo příjem objednávek pro enormně velký zájem na začátku listopadu po několika dnech předčasně ukončit.
Podle Sýkory je vzkaz centrální banky jakýmsi varováním, že držet peníze se dlouhodobě nevyplatí.
„Nijak nezpochybňuji makroekonomické rozhodnutí ČNB o intervenci z hlediska měnové politiky. Nicméně pro běžné střadatele a privátní investory do standardních produktů v českých korunách má rozhodnutí zásadní dopad,“ zdůraznil Sýkora.