Nadmíra dlužníků v našem státě

22. 10. 2012

Češi už mají tolik dluhů, že to nutí stát urputně přemýšlet, jak se zbavit ohromného, už těžko zvladatelného papírování spojeného s jejich vymáháním. Do budoucna se má nařizování platebních rozkazů i samotných exekucí více zautomatizovat a bude probíhat ještě více on-line, a to i ze strany soudů.

Soudy nařizují již bezmála milión exekucí ročně, k tomu statisíce platebních rozkazů, a přestávají to zvládat. Zadluženost domácností se přitom směle šplhá k 1,5 biliónu korun. Mnohamiliardový obchod s menšími dluhy, respektive podávání hromadných žalob na ně, už dnes díky elektronickým návrhům na vydání platebního rozkazu běží jako po másle.

Ministerstvo spravedlnosti přemýšlí, jak úřadování dluhů ještě více zrychlit, což povede například k tomu, že o průběhu exekucí budou primárně informovat a rozhodovat samotní exekutoři, a teprve až nastane spor s dlužníkem, více se do toho vloží soud.

Dnes se exekuce spouští usnesením soudu, které tradiční poštou dostává rovněž dlužník. Jednou ze stále diskutovaných možností je, že by to bylo soudní pověření, které by se ale nedoručovalo účastníkům. O exekuci by se dlužník nedozvěděl od soudu, ale rovnou od exekutora.