Nový trik podvodníků: Chyba ve smlouvě na elektřinu

23. 5. 2013

Energetický regulační úřad varuje před novým druhem podvodů, při nichž neznámí muži oslovují seniory s historkou, že jejich smlouva na dodávky elektřiny obsahuje chyby.
Podvodníci za jejich odstranění požadují tisíce korun, smlouvy přitom podle úřadu žádné vady nemají. Úřad se již kvůli tomu podle mluvčího Jiřího Chvojky obrátil na policii.
Podvodníci prý oslovují desítky spotřebitelů, zejména seniory na Vysočině a jihu Moravy, které nejprve vystraší, že je jejich smlouva vadná. „Setkali jsme se s návrhem na prodloužení smlouvy, která měla platnost deset let, s nabídkou zajištění převodu od údajně krachujícího dodavatele, či na pouhé upřesnění smlouvy,“ vysvětluje mluvčí.
Částky, které podvodníci po lidech požadují, se pohybují od tisíce do 19 tisíc korun
Ověřte si totožnost prodejce
„Energetický regulační úřad vyzývá všechny poškozené, aby se obrátili na Policii ČR, protože jedině tak bude možné podvodníky dopadnout,“ uvedl mluvčí. Společnost nicméně doporučuje, aby si lidé vždy ověřili totožnost těch, kteří jim něco nabízejí, a zároveň vždy důsledně přečetli to, co podepisují.
Zástupci distributorů elektřiny podle Chvojky navíc do domů chodí pouze při odečtu měřidla, jeho výměně nebo kontrole. „Pokud náhodná osoba nabízí cokoliv jiného, jde téměř vždy o zástupce nějakého obchodníka – „podomního prodejce“, který může používat pro získání podpisů smlouvy nekalé obchodní praktiky,“ podotkl Chvojka.