Podvodníci zneužívají identitu, zakládají účty na cizí jména a obírají lidi

19. 8. 2013

Podvodníci našli novou fintu. Zakládají si jako na běžícím pásu účty na jména nic netušících lidí, jejichž jménem pak čerpají půjčky, které nesplácejí. Nebo po internetu nabízejí zboží, jež si nechají zaplatit právě na účet vedený na zneužitou osobní identitu, ale už nic nepošlou.
Že není snadné založit si účet na jméno někoho jiného, jak tvrdí banky? Ale je.
Stačila kopie občanky a zaslání koruny z účet na účet
Na to, že se v Česku zneužívají osobní identity k braní si půjček a ruku v ruce s tím bují podvody na internetových aukcích a bazarech, Právo již několikrát upozornilo. Teď ovšem byly poškozeny další desítky lidí.
Naletěly snadno, protože podvodníci hrají na citlivou strunu. Cílí na osoby, jež si zoufale potřebují přivydělat.
Jen kriminalisté z Jihomoravského kraje evidují již přes padesát šokovaných lidí, na jejichž jména zatím neznámí pachatelé udělali dluhy a okradli druhé.
„Podvodníci nabízejí prostřednictvím inzerátů na internetu práci, nejčastěji provádění průzkumu kvality služeb. Jakmile se zájemce ozval, poslali mu podvodníci návrh dohody o provedení práce, která vypadala velmi důvěryhodně. Zároveň požadovali zaslání oboustranné kopie občanského průkazu a čísla účtu, kam se měl posílat výdělek,“ informovala Petra Vedrová z jihomoravské policie.
Důvěřiví lidé jim všechny tyto informace poslali.
Podvodníci si pak za pomoci kopií dokladů na internetu založili na jméno důvěřivce nový bankovní účet. Aby banka účet vytvořila, požadovala ale verifikaci toho, že zakládající opravdu existuje a je na něj psaný například další bankovní účet. Toho podvodníci dosáhli tak, že důvěřivé zájemce o práci vyzvali, aby na nově založený účet poslali korunu ze svého stávajícího bankovního účtu,“ vysvětlila Vedrová.