Před dluhy se neschováte. Zjistěte si jejich výši, než bude pozdě

6. 2. 2015

Zadluženost Čechů rok od roku stoupá. Téměř každý člověk má s úvěrem či půjčkou vlastní zkušenost. Většina z nás si své závazky hlídá, přesto není od věci si čas od času výši svých dluhů ověřit. Nejjednodušším způsobem, jak zkontrolovat svou platební morálku, je požádat o výpis z registru dlužníků.
V České republice zaznamenávají dluhy občanů tři registry – Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) a Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům (SOLUS). Ve kterém z nich informace o své osobě najdete, záleží na tom, jaké společnosti dlužíte i na tom, zda jste v prodlení se splátkami.
Bankovní i nebankovní registry si o vás povedou záznam už ve chvíli, kdy finanční instituci požádáte o půjčku. A je jedno, jestli ji nakonec budete čerpat, nebo ne. V registru budete mít záznam o tom, zda k uzavření smluvního vztahu mezi vámi a poskytovatelem úvěru došlo či nedošlo.
Výpis za stovku či za dvě
Budete-li potřebovat informace z Bankovního či Nebankovního registru, jsou tři cesty, jak je získat. Tou první je osobní návštěva. S vyplněnou žádostí (formulář si můžete stáhnout z webových stránek registrů) zajdete na klientské centrum obou registrů, které najdete v Praze 4, Na Vítězné pláni, a požádáte o výpis informací. S sebou si nezapomeňte vzít svůj doklad totožnosti.
okud dáváte přednost písemnému kontaktu s registrem, vyplněnou žádost opět na formuláři staženém z webových stránek registru (pokud jste cizí státní příslušník tak i s vaším úředně ověřeným podpisem) zašlete na adresu jednoho z registrů.
Požádat můžete i elektronicky prostřednictvím elektronické pošty (BRKI – klient@cbcb.cz, NRKI – klient@cncb.cz). Žádost musí být podepsaná pomocí vašeho zaručeného elektronického podpisu založeného na kvalifikovaném certifikátu vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb.
Výpis si můžete opět vyzvednout osobně, nebo vám ho registr pošle poštou do vlastních rukou.
Na informace o vaší platební morálce si počkáte 30 dnů od podání žádosti a zaplatíte za to 100 korun.
V případě, že na výpis spěcháte, můžete ho při osobní návštěvě získat na počkání, nebo vám je poštou poslán následující pracovní den poté, kdy byla žádost do klientského centra registru doručena. Za expresní vyhotovení výpisu si ale připlatíte další stokorunu, vyjde vás to tedy celkem na 200 korun.
Z negativního registru informace i přes SMS
SOLUS shromažďuje informace o dlužnících, kteří mají problémy se splácením svých závazků. Také z tohoto registru dlužníků můžete získat výpis a zkontrolovat si tak svou platební morálku a historii.