Při půjčce po telefonu nenaleťte

16. 8. 2013

Česká obchodní inspekce v poslední době šetří několik případů, kdy byl zájemce o půjčku odkázán na linku s extrémně vysokým tarifem. Pokud na takovou linku zavoláte, nejenže nezískáte požadovaný obnos, ale účet za telefon dosahující až desítek tisíc korun, což vaši finanční situaci dále zkomplikuje.
Tito „zprostředkovatelé úvěrů“ používají při nabízení finančních půjček telefonní čísla s vyšší než běžnou sazbou, zpravidla ve výši hovorného 95 Kč za minutu, jejichž použití novela zákona o spotřebitelském úvěru omezila s účinností od 25. února 2013.
Zprostředkovatelé úvěrů si však našli způsob, jak zákon obejít. Pokud zájemce o půjčku zavolá na číslo uvedené v inzerátu, je mu poskytnuta informace, že půjčku dostane na základě „certifikátu“, k jehož získání však musí zavolat právě na linku s vyšší než běžnou cenou. Pokud spotřebitel na takovou linku skutečně zavolá, padá do připravené pasti opakujících se otázek ohledně osobních údajů, adresy, výše půjčky, zadlužení… Za pětiminutový hovor zaplatí až 475 Kč, za hodinový hovor pak až 5 700 Kč.
Cílem subjektů, nabízejících inzerátem rychlou půjčku na telefon, přitom není zprostředkování ani poskytnutí půjčky, ale co nejdelší hovor. Podle dostupných informací dosahují účty za telefon na tyto linky až 50 000 Kč. To znamená, že se v tomto případě jednalo o několik telefonních hovorů, trvajících v součtu téměř 9 hodin.