Splácíte státu půjčku? Změňte čísla účtů v trvalém příkazu, jinak budete dlužit

15. 4. 2013

Lidé, kteří pravidelně posílají peníze státním institucím, například splátky, mají už jen pár dní na to, aby si v trvalých platebních příkazech u své banky změnili čísla účtů příjemce. Stát totiž mění čísla účtů.
Jedná se například o Státní fond rozvoje bydlení (SFRB), kterému tisíce Čechů splácejí zvýhodněné úvěry. „Změnu účtu pro zasílání plateb je třeba provést tak, aby dubnová splátka splatná k 20. 4. 2013 byla uhrazena již na nový účet,“ uvádí v jednom z dopisů z 18. 3. SFRB, kde upřesňuje nové číslo svého konta.
Důvodem je novela zákona o rozpočtových pravidlech přijatá loni, účinná od ledna 2013. Uložila všem státním fondům zřídit nejpozději do konce března nové účty u České národní banky a dosavadní účty zrušit.
Lidem, kteří peníze pošlou na staré účty, by se sice automaticky měly vrátit zpět, ale než by si toho všimli, mohlo by se stát, že by se vůči fondu dostali do role dlužníků po splatnosti.
Změna účtů se týká také Pozemkového fondu ČR, Národního fondu a dalších fondů, i organizačních složek státu, které mají vedeny účty u bank. Účty mění i příspěvkové organizace. Ty na to ale mají pět let.