Státní dluh klesá, pochlubil se Babiš. Každý dluží 158 tisíc

24. 9. 2015

Praha – Státní dluh během prvního pololetí klesl o 650 milionů na 1,663 bilionu korun. České televizi to řekl ministr financí Andrej Babiš, podrobnější údaje pak zveřejnilo ministerstvo. Na každého Čecha tak připadá dluh zhruba 158 000 korun.
„Tato skutečnost přináší i nadále pozitivní dopady ve formě úspory úrokových výdajů státního rozpočtu souvisejících s emisní činností státu v průběhu roku,“ uvedlo ministerstvo financí. Čisté úrokové výdaje na obsluhu státního dluhu tak byly v pololetí meziročně o 3,3 miliardy nižší a činily 23,4 miliardy korun.
„Stabilizace státního dluhu není výsledkem zlepšení hospodaření české vlády – ať už té současné nebo minulých -, ale čerpání rezervních prostředků. Dlouhodobě je ovšem kýžené státní dluh nejen stabilizovat, ale začít redukovat. A nikoli pouze ‚opticky‘, tedy čerpáním rezerv,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.
Zásoba rezerv přitom podle analytika Komerční banky Marka Dřímala není nekonečná a státní rozpočet bude podle plánů ministerstva financí i v příštích letech vykazovat schodky. „Už v příštím roce se podle našich očekávání zásoba volných peněz na účtech v ČNB ztenčí a dluh bude muset narůst. Předpokládáme, že to bude o zhruba 50 miliard korun,“ uvedl.
Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.
inisterstvo během prvního pololetí vydalo na domácím trhu střednědobé a dlouhodobé dluhopisy za 80,8 miliardy korun.
„Dne 11. dubna došlo k řádné splátce dluhopisu v celkové jmenovité hodnotě 56,4 miliardy korun, což byla jediná splátka dluhopisů vydaného na domácím trhu v prvním pololetí roku 2015,“ uvedl úřad.
Zároveň ČR v pololetí nevydala žádné emise dluhopisů na zahraničních trzích a nevyužila ani půjčky od EIB. Zároveň celkové splátky úvěrů EIB v prvním pololetí činily 0,9 miliardy korun.
V poměru k hrubému domácímu produktu je veřejné zadlužení České republiky, jehož podstatnou složkou je právě státní dluh, v kontextu zemí Evropské unie podle Kovandy podprůměrné.
„V daném ukazateli jsme na tom lépe než země jako Německo, Rakousko, Finsko či Nizozemsko, o takzvaných periferních státech eurozóny ani nemluvě,“ dodal.
Během celého roku 2014 státní dluh klesl meziročně o zhruba 20 miliard na 1,6637 bilionu korun. Šlo o první pokles dluhu od roku 1995.