Státní dluh se od vzniku Česka zdesetinásobil

27. 10. 2014

Státní dluh se za dobu existence České republiky zdesetinásobil na astronomickou sumu 1,68 biliónu korun ke konci roku 2013. Nejvíce vzrostl dluh a to o více než 168 miliard korun v roce 2012, tehdy vedl zemi premiér Petr Nečas (ODS). Biliónovou hranici dluh překonal už v roce 2009 za ministerského předsedy Mirka Topolánka (ODS).
Až do roku 2000 se přitom držel pod 300miliardovou hranicí a dokonce v letech 1994 a 1995, kdy byl ministerským předsedou Václav Klaus dluh dokonce klesal. Výrazný nárůst zadlužení začal až s novým tisíciletím, vyplývá z údajů ministerstva financí a Českého statistického úřadu.
„Výrazně zrychlení růstu zadlužení přinesly až vysoké rozpočtové schodky v prvních letech předchozí dekády. Nejdříve k tomu přispívala příliš štědrá fiskální politika vlád, v závěru dekády potom schodky zvýšila recese ekonomiky po globální finanční krizi,“ upozornil hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Ve srovnání s Evropou to není zlé
Ve srovnání se zeměmi Evropské unie jsme na tom ale pořád ještě dobře. V poměru k hrubému domácímu produktu je ovšem podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy veřejné zadlužení ČR, jehož podstatnou složkou je právě státní dluh, v kontextu zemí Evropské unie zřetelně podprůměrné.
„V daném ukazateli (jehož hodnota činila v roce 2013 v Česku celkem 46 procent) jsme na tom dokonce lépe než země jako Německo, Rakousko, Finsko či Nizozemsko, o takzvaných periferních státech eurozóny ani nemluvě,“ uvedl. Česko má přitom i nižší veřejné zadlužení v poměru HDP než Slovensko.
Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.