Straší lidi dluhy a sami vydělávají velké peníze. Nová vlna podvodů je tady

20. 8. 2014

Další vlna nevyžádaných e-mailů, ve kterých podvodníci straší příjemce tisícovými dlužnými částkami, rozvířila vody českého internetu. Kybernetickým nájezdníkům se tímto způsobem daří vydělat statisícové částky.
Od konce dubna se podobné útoky objevují pravidelně co dva týdny. Přestože před nimi média i bezpečnostní experti neustále varují, stále se daří podvodníkům pronikat do cizích PC a díky tomu i do cizích bankovních účtů.
„Zaznamenali jsme nárůst počtu případů lidí, jimž neznámí pachatelé odčerpávají z bankovních účtů nemalé finanční částky,“ varovala už před týdnem policejní mluvčí Jana Macalíková. Jedné ženě z Kroměřížska kyberzločinci díky takovému podvodu odčerpali z jejího bankovního účtu více než 400 tisíc korun.
Útoky se podobají jako vejce vejci
Scénář útoku z tohoto týdne je zcela totožný jako při předchozích vlnách. V textu podvodníci tvrdí, že příjemce dluží značnou částku, a pokud ji neuhradí, bude „zahájena právní sankce na základě pohledávky“.
Součástí e-mailu je i příloha, která má obsahovat údajnou smlouvu, jež dokazuje vznik dlužné částky. Místo toho se však v archivu ukrývá spustitelný soubor s koncovkou .exe, který kromě textového dokumentu obsahuje také počítačové viry.
Přílohu nesmí uživatel otevírat, v opačném případě bude nutné PC odvirovat.
„Policie ČR tedy důrazně varuje občany před otevíráním příloh neznámých e-mailů, protože takové e-maily lze z bezpečnostního hlediska počítačového systému označit jako vysoce rizikové. Pokud se uživatelé setkali s výše popsaným e-mailem nebo ve svém elektronickém bankovnictví zaznamenali nějaké nezvyklosti, měli by maximálně zvýšit opatrnost a bezprostředně si zajistit aktualizaci antivirové kontroly počítačového systému i mobilního telefonu,“ uzavřela policejní mluvčí.
Odesílatelé se mění
Adresy, ze kterých jsou podvodné e-maily odesílány, se často mění. V některých zprávách dokonce kyberzločinci používají skutečně existující poštovní schránky, stejně jako kontaktní údaje v podpisu, a to včetně jmen a telefonních kontaktů. Snaží se tím zvýšit důvěryhodnost zprávy.
Že se jedná o podvod, je patrné už na první pohled podle špatně skloňovaných slov a dalších chyb, které se v česky psaném e-mailu objevují.