Vyvarujte se chyb při sjednávání hypotéky, mohou přijít draho

3. 5. 2013

Chyby, kterých se lidé dopustí při sjednávání hypotéky, je mohou výsledně přijít pěkně draho. Nezřídka nejsou schopni půjčku splácet, skončí v exekuci a ani prodej nemovitosti často na pokrytí hypotéky nestačí.
Přijdou tak nejen o byt či dům, ale ještě jim zbydou dluhy, které musejí dál splácet. Zájemci o hypotéku by podle ekonomů měli především myslet na to, že půjčku budou splácet desítky let a trvale nemohou žít ve stresu, zda budou mít na její úhradu i příští měsíc.
A co radí zájemcům odborníci? Udělejte si podrobný přehled nabídek. Nemyslete si, že vše zvládnete a nejlepší produkt na trhu si dokážete najít sami. Počítejte s tím, že se vaše finanční situace může zhoršit. Rozhodujte se nejen podle úroků, ale počítejte i s dalšími poplatky a náklady. A hlavně nezapomínejte i na pojištění.
Někteří klienti už ve chvíli, kdy začnou plánovat financování bydlení hypotékou, udělají zásadní chybu. Bez rozmyslu a podrobnějšího průzkumu trhu sáhnou po první nabídce, která jim přijde výhodná.
Lidé mnohdy při plánování výše hypotéky neuvažují v delším časovém horizontu. Neuvědomují si, že hypotéka s nimi bude nejen „teď, když na to mají“, ale i v době, kdy se může zhoršit jejich finanční situace.
Přeceňují své aktuální vyšší příjmy a nastaví si splátky podle nich. Bohužel často neberou v úvahu, že jim bezproblémové splácení může nabourat narození dítěte, nemoc, ztráta zaměstnání či jiné nenadálé situace doprovázené výpadkem příjmu.