Zadlužených měst loni skokově přibylo, je to výhodné

17. 4. 2013

Dluhy obcí loni stouply o necelých osm miliard na 90 miliard korun. Zadlužení krajů se loni zvýšilo o více než dvě miliardy na 24,5 miliardy korun. Informace zveřejnilo ministerstvo financí.
Z celkového počtu 6246 měst a obcí bylo loni zadluženo 3217 obcí, tedy meziročně o 128 obcí více. Na celkové zadluženosti obcí se více než z poloviny ovšem podílí Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. Celkové zadlužení velkých měst se meziročně zvýšilo o více než sedm miliard na 45,5 miliardy korun. Zadlužení samotné Prahy stouplo o 4,5 miliardy na 31,2 miliardy korun.
Půjčky obce využily stejně jako v předchozích letech zejména na rekonstrukce a výstavbu místních komunikací, kanalizací, čistíren odpadních vod, na předfinancování investičních projektů spolufinancovaných z fondů Evropské unie a na regeneraci a výstavbu bytového fondu.
Další důvody zvýšení zadlužení vidí například u obcí v Karlovarském a Ústeckém kraji, které měly v úmyslu si půjčovat peníze prostřednictvím překlenovacích úvěrů, než jim na účet přijdou evropské dotace. Nyní ale mají problémy kvůli potížím s čerpáním dotací, protože platí vysoké úroky a nevědí, jestli jim vůbec budou proplaceny. Podle něj může jít o půjčky až v řádech stamilionů korun. „To je pro obce samozřejmě zničující,“ dodal Jiránek.